Po co komu IT Service Management?

Optymalizacja to słowo-klucz jeśli chodzi o sprawne funkcjonowanie firm oraz ich systemów informatycznych. W jaki sposób mądrze zarządzać technologiami informacyjnymi tak, aby czerpać z nich jak największą korzyść? 

IT Service Management to nowatorski sposób zarządzania usługami IT wewnątrz przedsiębiorstwa. Umożliwia integrację procesów oraz ich automatyzację, a także zapewnia bezpieczeństwo przetwarzania informacji. Konkretnym przykładem wykorzystania ITSM w praktyce jest zarządzanie incydentami, które bezpośrednio wpływają na działanie usług IT. Jego odbiorcami mogą być pracownicy korporacji, klienci B2C lub partnerzy biznesowi. 

ITSM poprawia komfort pracy oraz usprawnia komunikację między różnymi zespołami. Pozwala korzystać z gotowych aplikacji – umożliwia też stworzenie ich od nowa oraz pełną integrację. W założeniu ma służyć przede wszystkim klientom, a nie jedynie wąskiej grupie specjalistów z branży IT. Stawia na nieustanne doskonalenie, dzięki czemu ostateczna definicja IT Service Management zmienia się pod wpływem rozwoju nowych technologii.

Dlaczego ITSM jest istotne?

Technologie informacyjne firm muszą obsłużyć wiele różnych i złożonych procesów. Połączenie funkcjonalności przetwarzania informacji oraz prostoty obsługi stanowi nie lada wyzwanie. Z tego powodu warto zainwestować w rozwiązania IT, które skutecznie koordynują różne mechanizmy i zadania.

Korzyści IT Service Management:

 • wzmocnienie bezpieczeństwa danych
 • szybka adaptacja do zmian
 • zarządzanie incydentami IT 
 • bezpośrednie reagowanie na zagrożenia 
 • usprawnienie pracy użytkowników
 • poprawa wydajności
 • minimalizacja kosztów
 • większa satysfakcja klientów.

Czym kierować się przy wyborze systemu ITSM?

Aby mówić o skuteczności rozwiązań technologicznych, powinny być spełnione cztery warunki. Są to:

 • przyjazny interfejs
 • dostępność materiałów pomocowych lub doradców
 • elastyczność w stosunku do zmiennego środowiska pracy
 • zapewnienie lepszej współpracy między zespołami.

ITIL, ITSM oraz DevOps – metody zarządzania usługami IT

Właściwa struktura zbioru danych IT warunkuje efektywną współpracę oraz prawidłowy nadzór nad różnymi procesami. Dlatego system wdrażania i dokumentacji ITSM opiera się na ITIL, a właściwie Information Technology Infrastructure Library. Są to zebrane w jednym miejscu dobre praktyki dotyczące podnoszenia skuteczności i jakości usług. Zadowolenie klientów wynika z procesowego zarządzania usługami IT. Pokazuje to, że automatyzacja przestrzeni pracy wpływa pozytywnie na wiele obszarów.

Kluczową rolą ITSM oraz ITIL jest satysfakcja klienta. Z kolei DevOPS łączy rozwój oprogramowania i działanie IT. Głównym celem DevOps jest usprawnienie współpracy i komunikacji pomiędzy zespołami oraz automatyzacja procesów dostarczania oprogramowania i zmian infrastruktury. W efekcie praktyki te mogą zwiększyć efektywność i zoptymalizować wydajność systemów wprowadzanych na rynek. Dzięki temu są niezawodne i nowoczesne.

Przykłady usług ITSM

Za systemami i procesami IT stoją konkretne rozwiązania, z których użytkownicy korzystają na co dzień. Coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie. 

Doskonały przykład stanowią chatboty. Dzięki możliwości uczenia maszynowego mogą one pełnić funkcję chociażby całodobowej pomocy technicznej. Wdrożenie wirtualnego agenta ma wiele zalet. Jedną z nich jest optymalizacja kosztów oraz  – przy odpowiednim “wytrenowaniu” – niezawodność pod kątem wiedzy merytorycznej. Chatbot spełnia swoją rolę znacznie lepiej niż długie listy FAQ (najczęściej zadawane pytania) i zapewnia użytkownikom nową jakość kontaktu z marką.

Inwestycja w rozwiązania przyszłości

Choć rozwiązanie IT Service Management jest rewolucyjne, wbrew pozorom nie oznacza dużego nakładu pracy dla pracowników. Wręcz przeciwnie! To uwolnienie ich od powtarzających się czynności.

Nadrzędnym celem tego sposobu zarządzania jest zwiększanie wartości dostarczanych usług i ułatwianie życia jej odbiorcom. Nie wymaga pozbycia się dotychczasowych rozwiązań – wystarczy ich konsolidacja. Zapewni to spójność struktury IT. Automatyzacja to z pewnością rozwiązanie przyszłości.

Rozważasz inwestycję w narzędzia ITSM? Zwróć uwagę na:

 • uproszczony system konfiguracji
 • prostą obsługę
 • możliwość rozwoju
 • realną szansę współpracy między różnymi działami.

Masz pytanie dotyczące zarządzania infrastrukturą IT? Czekamy na Twoją wiadomość!

Total
0
Shares
Prev
Jak efektywniej zarządzać energią i mediami w mieście?

Jak efektywniej zarządzać energią i mediami w mieście?

Ceny rosną, a kryzys energetyczny dotyka każdego

Next
Jakie dane może wykorzystywać miasto?

Jakie dane może wykorzystywać miasto?

Jesteśmy świadkami transformacji cyfrowej, która na nowo definiuje różne obszary

You May Also Like