Jak efektywniej zarządzać energią i mediami w mieście?

Ceny rosną, a kryzys energetyczny dotyka każdego. Od obywatela czekającego na coraz wyższe rachunki za prąd i ogrzewanie przez przedsiębiorców kalkulujących koszty i opłacalność biznesu po rady miast i gmin, które z trudem dopinają budżet.

Chcesz ograniczyć zużycie energii w swoim mieście? Zastanawiasz się, jakie działania może podjąć miasto, aby oszczędzić finansowo oraz utrzymać komfort życia mieszkańców? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, co już robią miasta, którym zależy na skutecznym zarządzaniu energią i mediami.

Czym jest efektywne zarządzanie energią w mieście?

To balans pomiędzy zmniejszeniem zużycia energii i mediów a utrzymaniem zadowalającego stanu energetycznego.

Dla mieszkańców oznacza to, m.in.: 

  • utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach budynków użyteczności publicznej,
  • dostosowanie systemu oświetlenia miejskiego do potrzeb zmieniających się w ciągu doby,
  • odpowiednia temperatura ciepłej wody użytkowej.

Dla zarządzających miastami to wyzwanie. Z jednej strony muszą mieć na uwadze oszczędności finansowe, z drugiej – jakość życia i zadowolenie mieszkańców. Dlatego wybór rozwiązań wspierających miasto w zarządzaniu energią jest kluczowy.

W jaki sposób zmniejszyć zużycie energii w mieście?

Wprowadzenie najmniejszych zmian – w skali potrzeb miasta – może oznaczać spore oszczędności.

Na liście działań i inwestycji, które może podjąć miasto, znajduje się, m.in.:

  • zmniejszenie zużycia energii przez obiekty użyteczności publicznej dzięki np. regulacji temperatury w pomieszczeniach, usprawnieniu instalacji grzewczych czy termomodernizacji budynków zapobiegającej utracie ciepła,
  • odpowiednia izolacja termiczna nowopowstających inwestycji,
  • wprowadzenie zmiennych taryf na energię elektryczną,
  • modernizacja sieci oświetlenia – zmiana sodowych lub rtęciowych lamp na energooszczędne oświetlenie LED,
  • wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem miejskim, który zapobiegnie przypadkowemu włączeniu lamp w dzień lub wyłączeniu w nocy,
  • skrócenie czasu wywieszenia iluminacji świątecznych,
  • montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach miejskich.

Technologia w służbie efektywnemu zarządzaniu energią

Krokiem w stronę efektywnego zarządzania zużyciem energii jest wdrożenie nowoczesnych technologii. Transformacja cyfrowa to przyszłość miast, dlatego zarządzający miastami coraz częściej decydują się na wdrożenie systemów do inteligentnego sterowania infrastrukturą oświetleniową czy opomiarowanie obiektów publicznych.

Systemy umożliwiają gromadzenie danych dotyczących zużycia energii i mediów – ułatwiają ich analizę oraz pozwalają ocenić efekt wprowadzonych zmian. Dodatkowo gwarantują inteligentne dostosowanie zużycia energii i ciepła do potrzeb użytkowników, np. zmieniającego się obciążenia budynków publicznych czy natężenia ruchu ulicznego.

Stąd blisko do zrównoważonego rozwoju zgodnego z ideą smart city, której optymalne zużycie energii jest jednym z ważnych wskaźników.

Czym jest smart city i dlaczego efektywniej zarządza zużyciem energii?

Inteligentne miasto to koncepcja zrównoważonego rozwoju miasta, który opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii w celu udoskonalenia funkcjonowania miasta. Celem smart city jest maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury i dostępnych zasobów, dzięki zbieraniu danych i trafnym decyzjom podejmowanym na podstawie ich analizy.

Komfort życia mieszkańców inteligentnego miasta jest wyższy i obejmuje różne obszary, m.in. transport publiczny, środowisko czy bezpieczeństwo.

Chcesz dowiedzieć się więcej o smart city? Szerzej o korzyściach, jakie daje miastu i mieszkańcom koncepcja inteligentnego miasta pisaliśmy tutaj.

Z korzyścią dla ochrony środowiska

Zmniejszenie zużycia energii to przede wszystkim ograniczenie kosztów, ale nie tylko. Miasta ograniczają energię również ze względów proekologicznych. Zużycie energii wiąże się z emisją dwutlenku węgla do atmosfery i jest dodatkowym obciążeniem dla środowiska.

Negatywne zmiany klimatyczne w skali światowej dotyczą również mieszkańców miast na poziomie lokalnym. W związku z tym od odpowiedzialnej postawy władz miasta pod względem zarządzania energią i mediami zależy zdrowie i jakość życia mieszkańców.

Od czego zacząć zmiany w zarządzaniu energią w mieście?

Jak radzą specjaliści – najlepiej zacząć od analizy danych. Wiedza, które obszary wymagają udoskonalenia, to podstawa w podjęciu natychmiastowych działań oraz planowaniu inwestycji przynoszących długofalowe oszczędności. Pierwszym krokiem powinien więc być audyt oraz dokładny monitoring zużycia energii.

Masz pytanie dotyczące tego, jak nowoczesne technologie mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu energią i mediami w Twoim mieście? Czekamy na Twoją wiadomość. Dobierzemy najbardziej optymalne rozwiązanie dla Twojego miasta.

Total
0
Shares
Prev
Smart city – dlaczego warto inwestować w cyfrowy rozwój miasta?

Smart city – dlaczego warto inwestować w cyfrowy rozwój miasta?

Rozwiązania typu smart zawładnęły naszą rzeczywistością i wkraczają na kolejne

Next
Po co komu IT Service Management?

Po co komu IT Service Management?

Optymalizacja to słowo-klucz jeśli chodzi o sprawne funkcjonowanie firm oraz ich