Smart city – dlaczego warto inwestować w cyfrowy rozwój miasta?

Rozwiązania typu smart zawładnęły naszą rzeczywistością i wkraczają na kolejne poziomy. Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne wyznaczają widoczny trend w rozwoju miast. Nic dziwnego. Skutecznie wykorzystane mogą zwiększyć wydajność infrastruktury miejskiej, a w efekcie znacząco podnieść jakość życia mieszkańców.

Czym jest smart city? Jakie obszary swojego funkcjonowania miasto może usprawnić, wprowadzając nowoczesne rozwiązania technologiczne? Przeczytaj nasze zestawienie i przekonaj się, że koncepcja smart to przyszłość, w kierunku której zmierza każde miasto.

Czym jest inteligentne miasto?

Idea smart city odnosi się do rozwoju miast różnej wielkości z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Podstawą jest włączenie infrastruktury miasta do Internetu Rzeczy. W praktyce oznacza to wdrożenie elektronicznych systemów, sieci czujników, kamer i radarów, które gromadzą dane z całego miasta. 

Niezbędnym elementem są rozwiązania technologiczne, które umożliwiają analizę zebranych danych. Stąd prosty krok do doskonalenia procesów zachodzących w mieście każdego dnia.

Czego dotyczy norma ISO 37120?

Z koncepcją inteligentnego miasta ściśle łączy się norma ISO 37120 – „Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia” – opracowana przez Światową Radę Danych Miejskich. Norma jest zbiorem 17 kategorii wskaźników służących ocenie rozwoju miasta na różnych płaszczyznach, m.in.: gospodarki, środowiska, edukacji, transportu czy energii.

Certyfikat normy ISO 37120 uzyskało w tej chwili kilkadziesiąt miast na świecie, w tym kilka w Polsce. Ta liczba konsekwentnie rośnie – tytuł smart city oznacza prestiż i dowodzi, że osobom zarządzającym miastem zależy na kształtowaniu proekologicznej przestrzeni przyjaznej mieszkańcom pod wieloma względami.

Dlaczego w smart city żyje się lepiej?

W kontekście inteligentnych miast mówi się, że ich miarą jest poziom zadowolenia mieszkańców. To prawda – korzyści, które dają technologie smart sprawiają, że życie mieszkańców staje się wygodniejsze. Jednak to nie wszystko. Smart city to o wiele więcej niż elektroniczna tablica na przystanku, informująca o 2-minutowym spóźnieniu autobusu. 

Dzięki wprowadzeniu w życie koncepcji inteligentnego miasta zyskują nie tylko mieszkańcy, ale również zarządzający miastem oraz lokalne biznesy. 

Sprawdź, które obszary zostaną usprawnione.

Transport publiczny i zarządzanie ruchem

Nowoczesne technologie oszczędzają czas mieszkańców potrzebny na poruszanie się po mieście i zwiększają komfort podróży. Służą temu, m.in.: inteligentne przejścia dla pieszych, aplikacje pozwalające na wgląd w aktualne natężenie ruchu, zapełnienie parkingów czy zaplanowanie najbardziej optymalnej trasy.

O płynność ruchu dbają inteligentne systemy transportowe, np. sygnalizacji świetlnej, która steruje ruchem pojazdów w zależności od natężenia ruchu czy bieżących warunków atmosferycznych.

Środowisko

Inteligentne miasto świadomie dba o środowisko. Jako sztandarowy wskaźnik można wskazać jakość powietrza mierzoną przez czujniki, które automatycznie wysyłają alerty w momencie osiągnięcia zbyt wysokiego poziomu substancji szkodliwych (np. cząsteczek smogu).

Oprócz monitoringu powietrza, nowoczesne technologie mogą również kontrolować jakość gleby, stopień jej nawodnienia oraz wskazywać potencjalne strefy zagrożenia pożarem w lasach.

Zdrowie

Troska o środowisko w prostej linii przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców. Tereny zielone, kontrola jakości powietrza oraz wody to przykłady związku technologii smart ze zdrowiem mieszkańców inteligentnego miasta.

Oszczędność energii

Nowe technologie mogą skutecznie zmniejszać zużycie energii, np. dzięki zdalnemu zarządzaniu oświetleniem miejskim i dostosowaniu do aktualnych potrzeb mieszkańców. Jaki może być tego efekt? Nawet o 30% niższe rachunki za oświetlenie miasta. W ten wskaźnik smart city wpisuje się również zintensyfikowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Efektywne zarządzanie odpadami

Wydawałoby się, że związek pomiędzy nowoczesną technologią a wywozem śmieci jest odległy. Nie w mieście typu smart. Optymalizacja przejazdu śmieciarek i zredukowanie kosztów z tym związanych mogą być możliwe dzięki czujnikom umieszczonych w koszach na śmieci. Informacja o ich zapełnieniu będzie gromadzona w systemie.

Korzyści dla lokalnego biznesu

Nowoczesne technologie i dostęp do danych przekładają się na szybsze decyzje administracyjne ze strony miasta oraz możliwość celnego dopasowania usług do bieżących potrzeb. W smart city wpisuje się porozumienie oraz współpraca na linii miasto – biznes.     

Nowoczesne zarządzanie miastem

Inteligentnym miastem zarządza się efektywniej i skuteczniej. Podstawą jest dostęp do danych, które umożliwiają szybką reakcję i podejmowanie trafnych decyzji. Ukierunkowanie rozwoju miasta na nowoczesne technologie to również symbol wzrostu i otwartości – zarówno na relacje z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami, jak i innymi miastami oraz inwestorami.
Masz pytanie dotyczące technologii typu smart, które możemy wdrożyć w Twoim mieście? Zapraszamy do kontaktu.

Total
0
Shares
Prev
Jak wdrożyć wskaźniki KPI IT tak, aby dobrze służyły firmie?

Jak wdrożyć wskaźniki KPI IT tak, aby dobrze służyły firmie?

Skuteczne wyznaczanie celów i monitorowanie postępów to często klucz do

Next
Jak efektywniej zarządzać energią i mediami w mieście?

Jak efektywniej zarządzać energią i mediami w mieście?

Ceny rosną, a kryzys energetyczny dotyka każdego